دستاوردهای جدید پژوهشهای باستان شناسی در محوطه ریوی نشان می دهد دشت سملقان یکی از مناطق مهم پادشاهی ماد در شمال شرق ایران بوده است.

 به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه گردشگری ایران: محمد جوادجعفری سرپرست هیات باستان شناسی محوطه ریوی گفت :"ریوی" نام یک محوطه تاریخی بزرگ از دوران آغاز امپراطوری هخامنشی در شمال خراسان است که تا کنون دو فصل پژوهشهای باستان شناسی در آن انجام شده است.

 وی افزود:از ابتدای خرداد ماه سال جاری فصل سوم این پژوهشها با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و پژوهشکده باستان شناسی و همکاری موسسه باستان شناسی آلمان آغازشد.

 به گفته جعفری،در روند کاوشهایی که در سالهای 1391 و 1393 در محوطه تاریخی ریوی انجام شد نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ بدست آمد که از حدود 900 سال پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی  حدود 1500 سال تداوم استقراری داشته است. 
وی بااشاره به وسعت این محوطه در دوران هخامنشی که به بیش از 110 هکتار می رسیده گفت: به نظر می رسد که ریوی یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است. 
جعفری در ادامه افزود: از دیگر موارد مهم  باستان شناسی در این محوطه  وجود شواهد و مدارکی از قلمرو پادشاهی ماد است.
 به گفته وی،حدود سه هزار سال پیش در بخشهای مختلف ایران قلمروهای پادشاهی مختلفی وجود داشت که همواره با یکدیگر در جنگ و یا تعامل بودند و یکی از این قلمروها، پادشاهی ماد در حدود آذربایجان فعلی بود که امپراطوری آشور را در هم شکست و قلمرو خود را به غرب و شرق گسترش داد. 

این باستان شناس گفت :یکی از مناطقی که اطلاعات کمی از حضور پادشاهی ماد در آن وجود داشت بخشهای شمال شرقی ایران بود اما دست آوردهای جدید پژوهشهای باستان شناسی در محوطه ریوی نشان می دهد دشت سملقان یکی از مناطق مهم این امپراطوری در شمال شرق ایران بوده است. 

به گفته وی از وسعت محوطه ریوی در دوران ماد هنوز اطلاعات کافی بدست نیامده اما در دوران هخامنشی این محوطه همچنان مرکز جمعیتی مهم منطقه با وسعت شهری بوده است. 

جعفری افزود:از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه است. 
وی گفت : با توجه به شواهد باستان شناختی، "ریوی" یکی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهشهای باستان شناسی هدفمند در آن می تواند موجب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.
 محوطه تاریخی ریوی در نزدیکی روستای نجف و 5 کیلومتری غرب شهر آشخانه در استان خراسان شمالی قراردارد. 

با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با حمایت پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان "پروژه باستان شناسی ریوی" برای کاوش و مطالعات باستان شناسی  به مدت 7 سال برنامه ریزی کرد که دو فصل آن در سالهای 91 و 93  با فعالیت های تعیین عرصه و حریم و لایه نگاری انجام گرفت و فصل سوم با همکاری باستان شناسان آلمانی از خرداد ماه امسال با هدف بررسی ژئوفیزیک و مطالعات آزمایشگاهی شروع شد.

 مجوز فصل سوم پژوهش های باستان شناسی در محوطه ریوی توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است. 

بازدید : 233
26 خرداد 1395 ساعت 12:30 ب.ظ
ورود به سایت
من رو به خاطر بسپار
اوقات شرعی
تقویم
1397
فروردين
شنبه
4