به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه گردشگری ایران، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مراسم افتتاحیه دوازدهمین جشنوراه ملی آش ایرانی که  در مجموعه رفاهی‌تفريحی گاوازنگ زنجان برگزار شد با ادای احترام به شهید شهریاری گفت: «این شهر به تعبیر مقام معظم رهبری، شهر شور و شعور حسینی است و همین شور باعث شده که این شهر عالمان بزرگی را به کشور تحویل دهد.»

او افزود:«دولت دوازدهم چند روزی است که با رأی اعتماد نمایندگان کار خود را شروع کرده است. دولت یازدهم در شرایط سختی آغاز به کار کرد. آن زمان شرایط اقتصادی کشور سخت بود، تحریم‌ها بخش‌های بسیار زیادی از کشور نظیر تولید را دچار مشکل کرده بود، با تلاش دولت یازدهم به نقطه ثبات رسیدیم و امید به دولت دوازدهم بسیار زیادتر است.»

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباره رونق تولید و اشتغال تأکید کرد: «صحبت‌های رئیس‌جمهوری نشان داد که رفع مسئله اشتغال و رونق تولید از دغدغه‌های اصلی و جدی دولت است.»

او افزود: «در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با تکیه بر میراث گران‌بهای کشور بنا دارد دوره‌ای تحول‌گرا را طی کند و با استفاده از دو پایه میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی، حوزه گردشگری را رونق بخشد. گردشگری می‌تواند در رونق اقتصادی کشور نقش ویژه‌ای ایفا کند و امیدواریم سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بتواند در ایجاد درآمد و رونق بیش از پیش نقش ایفا کند.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: «در بخش خدمات با سرمایه‌گذاری بسیار پایین‌تر از سایر بخش‌ها می‌توانیم شغل ایجاد کنیم و کسب و کارهای کوچک را رونق دهیم.»

باید از استعداد ذاتی و طبیعت کشور برای رونق گردشگری استفاده کنیم

او با اشاره به اینکه درآمد حاصل از گردشگری بسیار بیشتر از بسیاری از سایر صنایع‌ است، گفت: «باید از این استعداد ذاتی و طبیعت خوبی که خداوند به این ملت ارزانی داشته، در کنار آثار بی‌نظیر فرهنگی استفاده کنیم و بتوانیم با کمک بخش‌های غیر دولتی و مردم گردشگری را رونق ببخشیم.»

مونسان با تأکید بر اینکه گردشگری حوزه فرابخشی است، خاطرنشان کرد: «با کمک همه بخش‌ها می‌توانیم به دستاوردهای خوبی برسیم. مردم می‌توانند نقش مهمی را در کنار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایفا کنند تا در شهرشان رونق اقتصادی ایجاد شود.»

او افزود: «نشاط و شور اجتماعی یکی دیگر از دستاوردهای این حوزه است. بسیاری از معضلات اجتماعی را می‌توانیم با این جشنواره‌ها کاهش دهیم.»

معاون رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «امیدوارم به کمک مردم و همه بخش‌ها، دولت دوازدهم بتواند به دستاوردهای بزرگی دست پیدا کند، در رونق اقتصادی حضور پررنگ داشته باشد و در ایجاد اشتغال موفق عمل کند.»

او سپس از غرفه‌های جشنواره ملی آش ایرانی و استودیوی سیار گردشگری بازدید به عمل آورد و گفت: «فضای مجازی می‌تواند به حوزه گردشگری بسیار کمک کند امیدوارم این را به حوزه صنایع‌دستی نیز تعمیم دهید.»

مونسان افزود: «امیدوارم در استان زنجان نیز این استارت‌آپ‌ها گسترش پیدا کند.»

بازدید روزانه 120هزار نفر از جشنواره آش

یحیی رحمتی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زنجان در  این مراسم، گفت: «این قدیمی‌ترین جشنواره در حوزه غذا در کشور است، و هر سال در مقایسه با سال قبل رشد خوبی داشته است. روزانه 120 هزار نفر بازدید کننده از این جشنواره داریم. همچنین در اين دوره برای اولين بار قطار گردشگری هر روز صبح با 320 نفر از تهران وارد زنجان مي‌شود.»

او افزود: «گردش مالی اين جشنواره در سال گذشته بيش از چهل ميليارد ريال بوده است و روزانه برای 45هزار نفر آش تهيه و سرو شده است. همچنین جشنواره غذای کشورهای ایکوم نیز از دل این جشنواره بیرون آمد.»

غذا زبان مشترک انسان‌هاست

اسدالله درویش‌امیری استاندار زنجان نیز در مراسم افتتاحیه این جشنواره گفت: «این جشنواره یکی از شاخصه‌های مهم صنایع‌ فرهنگی استان زنجان است، امروز رخدادهای فرهنگی‌اجتماعی بیشترین سهم را در هویت کشورها دارد و موجب توسعه مناطق می‌شود.»

او با اشاره به تمدن کهن، تاریح درخشان، خرده‌فرهنگ‌های فراوان، تنوع غذایی و...  ایران گفت: «غذا زبان مشترک انسان‌هاست و نشانگر آداب و رسوم مناطق محلی و غنی است. این جشنواره‌ها نقش اساسی و مهمی در زمینه آشنایی مردم به‌ویژه نسل جوان با سنت‌های گذشته دارد، این جشنواره‌ها احیا‌کننده سنت‌ها هستند. همچنین فرهنگ گردشگری را ترویج می‌کند و باعث توسعه گردشگری در مناطق مختلف می‌شوند.»

استاندار زنجان با بیان اینکه 31 استان در این جشنواره شرکت کرده‌اند، تصریح کرد: «این سطح از مشارکت نشان‌دهنده روحیه وفاق ملی، همراهی و صمیمیت است، چنین جشنواره‌هایی موجب می‌شود که تمام اقوام هنرهای خود را به نمایش بگذارند و توانمندی‌ها، رسوم و سنت‌ها در کنار هم به نمایش گذاشته شود. این جشنواره همچنین فرصتی را ایجاد می‌کند که صنایع‌دستی استان‌های مختلف معرفی شود. این جشنوراه فرصتی برای گردهمایی همه اقوام ایرانی است.»

در حاشیه این مراسم  شماره ثبت آش ترش زنجان در فهرست میراث ناملموس کشور به شماره 1265 اعلام و از لوح ثبت این میراث‌ناملموس رونمایی شد.

ورود به سایت
من رو به خاطر بسپار
اوقات شرعی
تقویم
1397
فروردين
شنبه
4