زهرا سعیدی نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی  گفت: «پیرو جلسه‌ای که نمایندگان کمسیون اقتصادی مجلس با علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری داشتند مشخص شد که توسعه گردشگری علاوه بر اینکه از مهم‌ترین دغدغه‌های سازمان میراث‌فرهنگی است، مجلس شورای اسلامی نیز در این حوزه دغدغه‌ای جدی دارد اما کمبود منابع و بودجه باعث شده است که این دغدغه چندان عملی نشود.»

او با اشاره به سخنان امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه کار مردم را باید به خودشان سپرد افزود: «باید صنعت گردشگری را مردمی کرد. همچنین باید با تعریف مسیرهای گردشگری، تقویت صنایع‌دستی و افزایش قدرت رقابت در بازار گام‌های اساسی را برداشت. اکنون ما بسیاری از بازارهایی را که می‌توانست برای ما بازار فروش خوبی باشد یا از دست داده‌ایم یا به‌دست نیاورده‌ایم. به‌عنوان مثال نام یکی از بزرگ‌ترین خیابان‌های عراق امام خمینی(ره) است اما بازار صنایع‌دستی عراق را بازار ترکیه قبضه کرده است، این نشان‌ می‌دهد که در زمینه بازاریابی و فروش آن‌طور که باید موفق عمل نکرده‌ایم.»

سعیدی تصریح کرد: «بر اساس آمار مجمع جهانی اقتصاد، صنعت گردشگری ایران مقرون‌به‌‌صرفه‌ترین صنعت برای گردشگران در چند سال پیاپی شناخته شد. در نتیجه باید همه با هم کمک کنیم که میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خود را به جهانیان معرفی کنیم.»

او ادامه داد: «باید کانون‌های ایرانیان خارج از کشور را فعال‌تر کنیم. سفرای ایران در کشورهای دیگر نیز باید در این حوزه ورود پیدا کنند.»

او با تأکید بر این‌که باید با مردمی‌ کردن اقتصاد، مشارکت بخش خصوصی برای ورود به صنعت گردشگری را بیشتر کرد گفت: «کشور منابع خوبی برای توسعه صنعت گردشگری دارد، بسیاری از کشورها نیز راه برون‌رفت از بحران اقتصادی را در این صنعت یافته‌اند، پس باید بخشی از بودجه و منابع به بخش گردشگری سوق داده شود.»

سعیدی بر لزوم ورود صداو سیما در حوزه گردشگری تأکید کرد و افزود: «صداوسیما باید محتواهایی تولید کند که به توسعه صنعت گردشگری و صنایع‌دستی و حفاظت از میراث‌فرهنگی کشور تأکید داشته باشد. همچنین باید دیپلماسی اقتصادی کشور را تقویت کنیم.»

او ادامه داد: «کشور هم ظرفیت‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی خوبی دارد و هم نیروی انسانی کافی، در نتیجه اگر همه دست به دست هم دهیم می‌توانیم در این حوزه موفق شویم. هسته اصلی توسعه کشور در این صنعت نهفته است. وقتی مجلس و دولت بر امری تأکید داشته باشند و در راستای تحقق آن تلاش‌های لازم را به‌کار بندند حتما می‌توانیم شاهد توسعه صنعت گردشگری در کشور باشیم.»

ورود به سایت
من رو به خاطر بسپار
اوقات شرعی
تقویم
1396
اسفند
جمعه
4